Jakie składniki w tabletkach na odchudzanie są najbardziej skuteczne na spalanie tkanki tłuszczowej?

Idealna sylwetka to marzenie wielu z nas. Niestety droga, jaką musimy pokonać, aby ją osiągnąć nie zawsze i nie dla każdego okazuje się prosta. Bez wątpienia jedyną właściwą drogą do zrzucenia zbędnych kilogramów jest zdrowa dieta i aktywny tryb życia. Bardzo ważne jest wiedzieć jakie składniki w tabletkach na odchudzanie są.

W poszukiwaniu szybszych i łatwiejszych sposobów coraz częściej sięgamy po różnego rodzaju suplementy, takie jak tabletki na odchudzanie. Takie środki same w sobie nie dają spektakularnych efektów, ale mogą stanowić idealny dodatek do zrównoważonej diety i regularnych ćwiczeń.

Spis treści

Rodzaje suplementów

Suplementy wspomagające procesy odchudzania najczęściej przyjmują formę tabletek. Dostarczają do organizmu odpowiednie substancje, które w połączeniu z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną mogą przyspieszać procesy spalania tkanki tłuszczowej[1]. Ich działanie może być różne, w zależności od substancji jakie zawierają.

  • Preparaty przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej, czyli popularne spalacze tłuszczu działają na zasadzie termogenezy. Podwyższają temperaturę ciała podczas ćwiczeń, dzięki czemu przyspieszają proces spalania tkanki tłuszczowej i pracę metabolizmu.
  • Innym rodzajem suplementów, które wspomagają proces odchudzania są tabletki osłabiające apetyt. Symulują one uczucie sytości w żołądku, co w rezultacie wpływa na mniejsze odczuwanie głodu.
  • Na rynku znajdziemy też preparaty, które ograniczają wchłanianie się cukrów oraz tłuszczów w organizmie. Poprzez zawarte substancje blokują przyswajanie niektórych substancji i redukują liczbę przyjmowanych w posiłku kalorii.

Jakie składniki w tabletkach na odchudzanie skutecznie wspomagają odchudzanie?

Na rynku znajdziemy preparaty o różnym składzie, jednak większość z nich bazuje na podobnych substancjach, które najskuteczniej wspierają odchudzanie.

Kofeina na spalanie tłuszczu

Kofeina to naturalna substancja wspomagająca spalanie tłuszczu. W preparatach odchudzających najczęściej pochodzi z ziaren kakaowca lub guarany. Kofeina posiada właściwości stymulujące metabolizm oraz osłabiające apetyt[2]. Może również pozytywnie wpływać na zdolności wysiłkowe organizmu. Poza tym wszystkim nam znana kofeina ma właściwości pobudzające.

L-karnityna dla aktywnych

L-karnityna to substancja, która przetwarza kwasy tłuszczowe w energię. Jest w sposób naturalny syntezowana przez wątrobę. Substancja ta dostarcza energii do pracujących mięśni, przez co przyspiesza ich wzrost a jednocześnie hamuje powstawanie tkanki tłuszczowej. Preparaty z l-karnityną polecane są szczególnie osobom bardzo aktywnym fizycznie.

Zielona kawa i kwas chlorogenowy

Zielona kawa (green coffee) poprzez kwas chlorogenowy zawarty w jej ziarnach ogranicza wchłanianie się cukrów w organizmie. W efekcie zmusza organizm do sięgnięcia po rezerwy energetyczne do tkanki tłuszczowej. Zielona kawa występuje również w postaci napoju, którego picie w niedługim czasie stało się bardzo popularne.

Zielona herbata kontra zbędne kilogramy

Zielona herbata (green tea) sama w sobie przyspiesza metabolizm oraz hamuje gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Może być spożywana w formie napoju lub być właśnie składnikiem tabletek odchudzających. Swoje odchudzające właściwości zawdzięcza zawartym w niej polifenolom, które pomagają usuwać tłuszcz z organizmu i wspomagają metabolizm.

Fasolamina, czyli wyciąg z fasoli

Fasolamina jest wyciągiem z fasoli zwyczajnej. Odpowiada za blokowanie rozkładu skrobi w pożywieniu na cukry proste. W wyniku tego skrobia nie jest przyswajana i nie odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej w organizmie. Preparaty z fasolaminą doskonale sprawdzą się, jeżeli nie jesteśmy w stanie zrezygnować z produktów zawierających duże ilości skrobi.

Kwas hydroksycytrynowy

Kwas hydroksycytrynowy (HCA), to substancja powstrzymująca gromadzenie się tłuszczu ze spożytych białek i węglowodanów. Jego działanie w preparatach odchudzających polega na blokadzie enzymu biorącego udział w produkcji między innymi trójglicerydów, kwasów tłuszczowych czy cholesterolu. Wówczas w organizmie gromadzi się nadmiar białek i węglowodanów a te natomiast mają wpływ na wzrost masy mięśniowej.

Błonnik na uczucie sytości

Błonnik jest roślinną substancją naturalnego pochodzenia. Błonnik wchłania wodę po czym pęcznieje w jelitach i żołądku sprawiając uczucie sytości[3]. Dodatkowo wpływa bardzo pozytywnie na działanie jelit, reguluje poziom cholesterolu czy gospodarkę węglowodanową organizmu. Stosując tabletki z błonnikiem należy szczególnie zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Składniki w tabletkach na odchudzanie – chrom

Kolejną substancją często wykorzystywaną do produkcji preparatów odchudzających jest chrom. Jest on substancją pochodzenia mineralnego, która powoduje wzrost produkcji insuliny w organizmie. Dodatkowo chrom ma właściwości hamujące apetyt i zwiększa liczbę spalanych w ciągu dnia kalorii. Chrom często stosuje się w celu zmniejszenia apetytu na słodycze.

Sprzężony kwas linolowy w spalaczach tłuszczu

Sprzężony kwas linolowy (CLA) to substancja dodawana do spalaczy tłuszczu. W naturalnej postaci występuje w produktach mlecznych lub wołowinie czy cielęcinie. CLA przyczynia się do zwiększonej produkcji ciepła a co za tym idzie większego spalania kalorii w organizmie.

Jagody acai na lepszy metabolizm

Jagody acai to składnik, którego zbawienny wpływ na kształtowanie sylwetki odkryto dość niedawno. Jagody wspomagają metabolizm, przyspieszają jego pracę a dodatkowo dodają dużo energii.

Dodatkiem do tego rodzaju suplementów często jest również czarny pieprz, który poprawia pracę układu pokarmowego oraz przyspiesza proces trawienia.

Dieta i ćwiczenia podczas suplementacji

Dieta podczas stosowania tabletek odchudzających musi być po prostu zrównoważona i zdrowa.

Sekretem odchudzania jest ujemny bilans kaloryczny, czyli spożywanie odpowiednio mniejszej ilości kalorii, niż nasz organizm potrzebuje.

W tym celu możemy przygotowywać na przykład posiłki niskowęglowodanowe, ponieważ to właśnie węglowodany stanowią największe źródło kalorii w ciągu dnia. Kolejną rzeczą jest odpowiednio wysoka aktywność fizyczna, zwłaszcza jeżeli stosujemy spalacze tłuszczu. Wówczas nasz organizm podczas wysiłku spala o wiele więcej kalorii.

ćwiczenia odchudzające

Natomiast rzeczą, o której bezwzględnie musimy pamiętać zażywając środki wspomagające odchudzanie jest odpowiednie nawodnienie organizmu oraz przyjmowanie odpowiedniej suplementacji witaminowej.

Skuteczność preparatów odchudzających

Wymienione substancje, które tak często występują w popularnych tabletkach wspomagających procesy odchudzania bez wątpienia są skuteczne a ich działanie i wpływ na organizm są dobrze znane.

Nie należy jednak pod żadnym pozorem oczekiwać, że sama suplementacja przyniesie spektakularne efekty odchudzania. Tabletki odchudzające i wszystkie inne preparaty należy traktować tylko jako dodatek do niskokalorycznej diety i odpowiedniej aktywności fizycznej[4]. Preparaty te mają za zadanie wspierać i wspomagać działania dążące do utraty kilogramów a nie „magicznie” odchudzać. Nie istnieje bowiem jeszcze preparat, który bez żadnego wysiłku pozwoliłby osiągnąć nam wymarzoną sylwetkę.

skuteczność preparatów odchudzających

Aby wybrać idealne tabletki wspomagające odchudzanie oraz składniki w tabletkach na odchudzanie należy przeanalizować swoje słabe i mocne strony. Jeżeli potrafimy trzymać się założeń diety i lubimy aktywność fizyczną możemy sięgnąć po spalacze tłuszczu, aby zwiększyć efekty ćwiczeń. Natomiast jeżeli mamy problemy z podjadaniem najlepsze będą suplementy hamujące apetyt. Każda suplementacja powinna być dobrana indywidualnie do potrzeb.

  1. Fat burners: nutrition supplements that increase fat metabolism. [ncbi.nlm.nih.gov]
  2. The effects of caffeine and exercise on body weight, fat-pad weight, and fat-cell size. [ncbi.nlm.nih.gov]
  3. Fiber supplements and clinically proven health benefits: How to recognize and recommend an effective fiber therapy
    [ncbi.nlm.nih.gov]
  4. 12 Popular Weight Loss Pills and Supplements Reviewed [healthline.com]

One thought on “Jakie składniki w tabletkach na odchudzanie są najbardziej skuteczne na spalanie tkanki tłuszczowej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *